Články

Cestovanie do zahraničia so spoločenským zvieraťom
Pri cestovaní do zahraničia so psom, mačkou alebo fretkou (spoločenské zviera) musí byť zviera sprevádzané pasom spoločenského zvieraťa. Pas spoločenského zvieraťa zvieraťu vydá súkromný veterinárny lekár poverený hlavným veterinárnym lekárom Slovenskej republiky na vydávanie pasov spoločenských zvierat. Pre vydanie pasu je potrebné aby bolo spoločenské zviera identifikované - nezameniteľné označenie mikročipom. Vydaný pas nahrádza dovtedy používaný očkovací preukaz.
Pre účely kontroly eviduje poverený veterinárny lekár vydanie pasu zvieraťu a číslo mikročipu do Centrálneho registra spoločenských zvierat, ktorý je zriadený podľa zákona o veterinárnej starostlivosti Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky a prevádzkovaný Komorou veterinárnych lekárov Slovenskej republiky. Register nie je medzinárodný európsky, ale je vedený zvlášť v každej krajine napr. SR, ČR, HU, ...
Evidenciu pasu a čipu Vášho zvieraťa v CRSZ si môžete overiť na webe www.crsz.sk
Pas spoločenského zvieraťa je úradným dokladom, ktorým vlastník alebo osoba zodpovedná za zviera, pri cestovaní so zvieraťom preukazuje:
- identitu zvieraťa, ktorému je pas spoločenského zvieraťa vydaný
- platnosť vakcinácie proti besnote a iným chorobám
- ošetrenie proti Echinokokom
- iné ošetrenia proti parazitom
- že je zviera klinicky zdravé a schopné cestovať
Čipovanie znamená nezameniteľné označenie zvierat pomocou mikročipu aplikovaného do podkožia zvieraťa. Mikročip sa aplikuje pomocou aplikátora (podobá sa väčšej ihle) do podkožia na ľavú stranu krku zvieraťa. Jeho veľkosť je podobná zrnku ryže, aplikácia je rýchla, jednoduchá, takmer nebolestivá. Pes si prítomnosť čipu neuvedomuje. Materiál, z ktorého je čip vyrobený, je nedráždivý, ale podporuje jeho prichytenie v mieste aplikácie. Putovanie čipu v podkoží je zriedkavé, ale nie vylúčené. Každý čip má nahraté číslo, ktoré slúži na identifikáciu daného zvieraťa. Pre účely kontroly eviduje poverený veterinárny lekár číslo čipu zvieraťa do Centrálneho registra spoločenských zvierat.
Pre cestovanie v rámci Európskej únie (+ Anglicko, Írsko, Malta) je potrebné, aby bolo zviera:
- - označené mikročipom
- - sprevádzané pasom spoločenského zvieraťa
- - platne vakcinované proti besnote
- (zviera nesmie byť mladšie ako 3 mesiace +
- vakcína nadobúda platnosť až o 21 dní od očkovania)
- - odčervené minimálne 24 hod a maximálne 120 hod (1 – 5 dní) pred vstupom na územie zahraničnej krajiny
- - musí mať potvrdenie o klinickom vyšetrení a spôsobilé cestovať

KASTRÁCIA / STERILIZÁCIA
Ideálna doba je dosiahnutie 1 roku života, kedy je už zvieratko pohlavne aj fyzicky dospelé, sučky majú za sebou prvé háranie a u kocúrov je plne vyvinutý močový aparát.
Výhody u sučiek
- Fenka nebude trpieť pseudograviditou = falošná gravidita, ktorá nastupuje cca 2 mesiace po háraní. Prejavuje sa psychickými zmenami, zmenami správania, opuchom mliečnej žľazy a tvorbou mlieka.
- Zamedzí sa vzniku zápalu maternice. Pri pyometre (hnisavý zápal maternice) sa vznikajúce endotoxíny vstrebávajú do krvi čím sa rozvíja intoxikácia organizmu až celková sepsa – otrava krvi. Väčšinou je nutné chirurgické riešenie. Môže dôjsť až k úhynu.
- Znižuje sa riziko vzniku nádorov a rakoviny mliečnej žľazy.
- Eliminuje sa riziko vzniku patologických procesov na vaječníkoch ako sú cysty či nádory.
- Nedôjde k nechcenému krytiu, následnej nežiaducej gravidite a rizikovému pôrodu. Často býva ťažké nájsť vhodných majiteľov a nový domov pre všetky šteniatka. Väčšinou skončia vyhodené, v útulku alebo utopené.
Výhody u psov
- Pes sa prestane túlať a utekať z dvora.
- Pes nebude prejavovať pohlavné spávanie voči predmetom v domácnosti, či jej ostatným členom.
- Zabráni sa neželanej reprodukcii a produkcii šteniat.
- Eliminuje sa nežiaduce správanie - agresivita, značkovanie močom, ...
- Odstráni sa riziko vzniku benígnej hyperplázie prostaty a jej komplikácií, predíde sa nádorovým či zápalovým ochoreniam semenníkov a žliaz v sliznici análneho otvoru.
Výhody u mačiek a kocúrov
- Kontrola populácie mačiek.
- Zabránenie nežiaduceho správania - značkovanie, agresivita, túlanie sa, hlasové prejavy ruje.
- Eliminácia ochorení pohlavných orgánov.
Nevýhoda
Zvýšený apetít – pri nesprávnom kŕmení či prekrmovaní a nedostatočnom pohybe môže zviera pribrať.
Mýty ohľadom kastrácie či sterilizácie vášho štvornohého miláčika, ktoré nie sú pravdivé:
- Sučka musí mať aspoň raz za život šteniatka.
- Kastrované zviera zlenivie, ohlúpne či zmení povahu.

ODČERVENIE
Odčervenie patrí medzi základné preventívne úkony. Odčervením zbavujeme zvieratko vnútorných parazitov. Jedná sa o ploché a oblé červy, ktoré parazitujú v tráviacom aparáte zvieraťa. Ich prítomnosť spôsobuje zvieraciemu miláčikovi celú škálu zdravotných problémov: nechutenstvo, chudnutie, hnačky, zvracanie, zmenu kvality srsti, stratu kondície. V prípade, že sa jedná o masívnu inváziu je zvieratko priamo ohrozené na živote. Niektoré vývojové formy putujú aj do iných systémov v organizme, do pľúc, pečene, oka, kože...
Každý vnútorný parazit absolvuje počas svojho života tzv. vývojový cyklus, počas ktorého prechádza rôznymi premenami. Pravidelným odčervením vášho miláčika prerušíme tento cyklus a zabránime ďalšiemu vývoju parazita. Zároveň zabezpečíme jeho odstránenie z tráviaceho aparátu. K nakazeniu dochádza cestou per os t.j. požitím vajíčok parazitov. Jedná sa o mikroskopicky malé častice, ktoré majiteľ prinesie domov na topánkach, na šatách, alebo predmetoch.
Odčervenie je bezbolestné a jednoduché, v súčasnej dobe existuje celá škála rôznych prípravkov – pipety, pasty, tablety.
Schéma preventívneho odčervenia:
2., 4., 6., 8. týždeň veku -- potom každý mesiac do pol roka -- po pol roku každé 3 mesiace = 4x ročne.